Proč (ne)jít volit?

21. prosince 2017 v 22:59 | Náťa |  Moje žvásty
Aneb když dostanete ve škole za úkol napsat úvahu na všude omílané a celou naší třídou nenáviděné téma...

Volby jsou letos, zvláště ke konci roku velmi žhavým tématem. Ať už uplynulé parlamentní (při zmínce o nich mnohým stále naskakuje na čele žíla), nebo ty stále ještě očekávané prezidentské. Před několika dny také odevzdali své hlasy studenti starší patnácti let v projektu Studentské volby. Jaký to má ale smysl? Proč nezůstat sedět doma na židli, ale jít stát do řady, abychom hodili do krabice lísteček se zakroužkovaným číslem?

Navíc, stejně můj hlas nic neovlivní. Na mě, jedinou rozumnou sněžnou vločku v tomto univerzu tu připadá dalších asi 5 milionů voličů. A ještě mě všichni kámoši v hospodě budou považovat za blbce, jak můžu mít svůj vlastní názor a nejdu s většinou. Ee, nic pro mě. To si řekne asi naprostá většina lidí (někdy až 60% potenciálních voličů, volební účast za poslední dobu nebývá nijak slavná). A pak tu máme výsledky takové, jaké máme. Změnilo by se něco, kdyby se alespoň polovina těchto lidí zvedla a ušla pár kroků do volební místnosti? Možná ne. Možná by to dopadlo úplně stejně, jediná změna by byla v procentech volební účasti. Anebo také ne. To nemůžeme vědět. Ale proč to nezkusit? Vždyť nás to zas tolik nestojí. A třeba budeme ze změny potěšení, že jsme se na ní podíleli. (Nebo si budeme moci "oprávněně" stěžovat na to, jak to tu stojí za houby. Protože my se proti těm zfalšovaným volbám nějak angažovali! Že byly zfalšované? No jistě, řeklo mi to mé siderické kyvadélko!)

Když se už ale rozhodneme, že si také ten svůj hlas hodíme, měli bychom se alespoň trochu ohlédnout na programy jednotlivých stran. Volební spoty či slogany nestačí, ty nám o straně mnohdy nic neřeknou. A nakonec dát svůj hlas bez zaujetí někomu, s kým opravdu souzníme. Ne jen volit menší zlo, které má šanci nebo jít s davem či proti němu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama