Leden 2018

Okatá

25. ledna 2018 v 21:59 | Náťa |  Trocha poezie
Z čeho máš strach, maličká?
Děsí tě má velká očka?
Nebo světla
ztmavující celý tento svět?

Co tvá ústa, maličká?
Kterými promlouváš
k celému světu
na prknech znamenajících svět

Ale i skázu
A ty to moc dobře víš
a proto nestačíš
běžet dál a dál

Unikat každým dnem
ale hlavně nocí
před příšerou
Žádné "přeci"!

Jednou tě sní
dnes či zítra
za měsíc či po smrti
až tě bude mít, nepustí.

Světélka nočního města

23. ledna 2018 v 17:19 | Náťa |  Moje žvásty
Takovéto, když máte s přáteli přespávačku. A druhý den máte někam brzo ráno jet. Ale i tak vás nenapadne s kamarádkou nic lepšího... než si vyjít ve dvě ráno na blízký kopec.


Blind & Frozen

12. ledna 2018 v 21:21 | Náťa |  Trocha poezie
- inspirace písní Blind and frozen od Beast in black -

Even though
- and I admit it
I've let you down
you still went through it

Through the hard times
but the better
you saved, not for me
Now I am stuck in misery

I won't brag
about how much
it hurts me
but I must say

I miss how I
touched your heart
and held you in my arms
Now it's gone like shattered ice

Every day and night
I try to remember your warmth
it's getting harder
as the time flows by

I wish I had never
broke the promise
I gave you
back then

I wish I could ever
break the ice
that covers and blinds
my heart

Please
Warm me up
once again
with your love.

Ráda vás poznávám, jsem Absolutní Nula

10. ledna 2018 v 23:59 | Náťa |  Moje žvásty
Nula. Nic víc. Nic víc nejsem, na nic víc nemám. Vlastně ani není důvod se snažit, když to stejně dopadne stejně - nula, nula, nula. Slyším to pořád. Každou chvilkou, i z úst cizích lidí. Ti mě neznají... a přece si na mě ukazují. Nula, nula, nula... My, nula vám oznamujeme, že jsme... nula.


Skautský slib

7. ledna 2018 v 14:28 | Náťa |  Moje žvásty
Možná jste z mých zmínek (spíše tedy zmínky) v minulých článcích postřehli, že jsem skautka. A skautský slib bylo pro mě dosti omílané téma, když jsem ke skautu přišla. Kdy odslibuji, jestli ho už umím nazpaměť, ale to není, jak řekla moje kamarádka - vedoucí - při rozebírání té malé zelené knížečky s názvem Nováček, tolik důležité. Hlavní je pochopit, jaký význam má jeho znění a aktivně se jím řídit. Pokusím se tedy skautský zákon rozebrat tak, jak si ho vykládám já a co si z něj beru.


Skautská lilie, jeden ze symbolů českého skautingu

Pro úplnost, znění našeho skautského zákonu:

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
Sloužit nejvyšší Lásce a Pravdě věrně v každé době,
Plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
Duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.

Lze doplnit dobrovolným dodatkem: K tomu mi dopomáhej Bůh.

Co ta slova ale znamenají? Každý verš slibu značí jeden ze symbolických rámců skautingu - postupně: služba nejvyšší Lásce a Pravdě, služba sobě a služba druhým. Rozebereme si je všechny, začneme od toho nejjednoduššího.

Služba sobě
Plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské. Proč? Protože se já sama chci posouvat výše. Sice slibujeme k ohni, vlajce, vedoucím - ale hlavně k sobě. Své povinnosti chci plnit pro sebe a skautské zákony rovněž. Nikdo nebude hlídat, jestli tu a tam budu svítit ve více místnostech než je třeba, ale mně samotnou musí trknout, že to není dobré a je to zbytečné plýtvání. Skautské zákony samy o sobě jsou spíše vodítkem k tomu, jak být lepším člověkem, než opravdovými zákony, jejichž porušení se přísně trestá. Než se trestat, raději prokážu sám sobě lepší službu a udělám to lépe. Abych sama ze sebe mohla mít radost, že se zlepšuji.

Služba druhým
Ve slibu jako služba bližním a vlasti. Dnes už si sotva představíme, že by byla válka a my šli bojovat do legií, abychom naši zemi aktivně bránili. I kdyby byla válka, nejspíše proběhne tak rychle, že by se taková legie ani nestihla zorganizovat. Ale i tak bychom měli na svou zemi být hrdí. A nejen na ni, ale i ty, kteří bojovali za svobodu a práva jejích občanů. Bez nich bychom tu žili úplně jinak. A služba bližním - neznamená to, že musíme dělat vše podle ostatních. Ale když vidíme, že našemu kamarádovi není nejlíp, měli bychom se pokusit mu pomoci. Ale nejen, když jde o někoho, koho známe.

Služba nejvyšší Pravdě a Lásce
Ve většině zemí se slibuje služba Bohu. Z důvodu, že u nás není tolik věřících křesťanů ale máme výjimku (alespoň jak mi bylo vysvětleno) a Bůh je zmíněn pouze v dodatku pro ty, kteří k němu slibovat chtějí. Co je ale tedy ta Pravda a Láska? Je to duchovní rámec, který nás má vést k tomu, abychom ctili vyšší ideály. Ale nejen onu Pravdu a Lásku (které jsou napsané s velkým písmenem na začátku, stejně jako v mnohých materiálech bývá i křesťanský Bůh), ale například i svobodu.

Ke konci bych chtěla ještě jednou zmínit, že skautský slib (a koneckonců ani zákon) nemůžeme dodržovat z donucení, pro někoho jiného. Je to jen pomocné vodítko, aby každý sám žil co nejlépe dokáže. A každý si ho tedy může vykládat trochu jinak. :)