Mladá a blbá.

26. února 2018 v 0:21 | Náťa |  Moje žvásty
Kolikrát už jsem slyšela argument, že na nějaký závěr nejsem dost stará.
Že to pochopím, až budu starší.
Že jsem mladá a blbá.

Už vás napadá, že mi napíšete, že to se mnou nikdo nemyslel zle, a že se to tak prostě říká, a že to taky takhle budu jednou říkat jiným? Tak prosím zabrzděte. Já nemám rozhodně v úmyslu někoho urážet proto, že mi zrovna tohle řekl. Věřím, že spousta lidí tyhle slova říká s těmi nejlepšími úmysly.

Jenže já se nespokojím s tím, že je věk odpověď na všechno.

Jistě, jsem na začátku svého života a nemám zdaleka tolik zkušeností jako jiní (o kterých bych zase já mnohdy ráda řekla, že jsou moc staří, aby něco pochopili - a nenalhávejme si, bývá to pravda v obou směrech). Ale mám právo, když už na nic jiného, na svobodnou řeč a svobodný názor. Ať už je jakýkoliv (vynechme ty nenávistné a ty, jejichž rozšiřování je ileální).

Chápu, že když už vystoupím někde se svým názorem, musím se připravit na případnou odezvu. A ani nevíte, jak bych byla někdy ráda, kdyby se k mým argumentům objevily protiargumenty. Protože to mě rozvíjí dál (a tu druhou osobu také). Ale co člověka nerozvíjí dál? Osobní urážky.

Víte k čemu to svádí? K rychlým soudům. Spousta lidí se ani nezamyslí nad myšlenkou, která by mohla přinést něco nového, a jen ji odsoudí, protože vyšla z úst člověka, kterému je zrovna tolik a tolik let, takže je to mladej blbeček co nic neví a nic nezažil. Ale jak to můžete vědět? A co si myslíte, že vaše reakce udělá? Akorát nás v našem názoru upevní, a navíc obě strany akorát naštve. Protáčení očí k ničemu nevede. Ale co k něčemu vede je diskuze. Diskuze, kde se vyvrací názory za pomoci faktů a ne ohraných frází jako "mladá a blbá".

Díky za přečtení a (zatím) adios.
 


Komentáře

1 zivot-na-prasky zivot-na-prasky | 26. února 2018 v 10:26 | Reagovat

Tento článek by se spíš hodil na titulní stránku.
Od některých lidí prostě nikdy neuslyšíš: "Od tebe si názoru cením." Pro ně plynule přejdeš od: "Na to si moc mladá." Přes: "No jo, ženská..." až po: "Vrať se do do hrobu." Ani se mi nechce věřit, že to nemyslí zle.

Ale naštěstí jsou tací, které názor druhého zajímá a s těmi je radost diskutovat.

2 R. R. | Web | 26. února 2018 v 16:06 | Reagovat

umění argumentovat je známka inteligence... ne u každýho ale o inteligenci mluvit můžeme :) od určitý chvíle se těmahle pokusama mě "setřít" nezabývám, je zbytečný se u takových lidí o něco pokoušet

3 Náťa Náťa | E-mail | Web | 26. února 2018 v 19:04 | Reagovat

[1]: Jo, spousta je takových, že přejdou ještě k dalším urážkám. Třeba u starší generace chápu, že mi na některé věci řekne, že jsem ještě mladá na to, abych je v jistém smyslu chápala (a já to beru, vždyť ani nemůžu vnímat svět jako někdo, kdo tu byl i čtyřikrát déle než já). Ale to mi pořád nebere právo ten názor na některé věci mít. Ale když se někdo prezentuje, jak jen otevřený novým názorům je, a pak od něj člověk akorát slyší tyhle urážky... Nejlépe, když se ještě člověka snaží vyprovokovat, aby se s ním bavil dál a mohl ho dál urážet. Ale čím víc jich potkávám, tím víc už mě nechávají chladnou.

Bohužel někdy mám pocit, že takových ,se kterými se dá diskutovat je drtivá menšina...

4 Enaily Enaily | Web | 26. února 2018 v 22:30 | Reagovat

Sú veci, ktoré človek v 15 nepochopí, alebo len veľmi zriedka a rovnako sú veci, ktoré človek nepochopí a nemôže im rozumieť ani keď je už skoro jednou nohou v hrobe. Holt, je to tak a treba si na to zvyknúť. Ďalšia vec je, že ak tvoj názor nevypočujú a zamietnu bez hlbšieho uvažovania, je to ich hlúposť a tvoja smola. Avšak, to, že si mladá, stále môžeš tým starším ukázať, že sa mýlia, keď im dokážeš pri iných príležitostiach, že na to hlavu máš. Žiaľ, sú prípady kedy ťa budú doživotne brať ako decko a je jedno, či budeš mať 20 alebo 50 :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama