Duben 2018

Maturita, aneb (nutné) peklo až za rok a Co s matematikou?

12. dubna 2018 v 15:56 | Náťa |  Moje žvásty
Je to tu. Prváci se smějí, druháci se začínají bát, čtvrťáci vypadají jako by týden nespali a kafe bylo jejich jediným kamarádem (a že to tak i je). A my, třeťáci? Bereme to s humorem. Totiž, neříká se určitě nadarmo, že hvězdy září v září.

A o co vůbec jde? Jak jinak než maturity. Završení střední školy, zkouška dospělosti... Říkejme tomu jak chceme, každopádně pro každého, kdo chce alespoň ukončenou střední školu míti, měl by ji maturitou završiti. Tím spíše, když se od nás očekává, že budeme pokračovat školou vysokou (smích).

Abych pravdu řekla, já osobně se maturity moc nebojím. Mým největším strašákem jsou možná tak výrazy třídního profesora o češtinu a slohovka (z češtiny, z cizího jazyku si státní maturitu dávat raději nebudu, neboť jak se znám, slohovky nerada píšu pro ostatní, ale pro sebe, a pak se nemůžu divit, že se jim to nelíbí, protože nechápou mé kreativní výplody na papíru a neumí je zařadit [nebo prostě fakt neumím psát a jsem marná]). A podobně to sleduji i o spolužáků. Buď to mají na háku úplně a budou rádi, že už ze školy vypadnou (pak mě napadá, proč neodejdou rovnou, ale budiž, jejich věc - a taky věc profesorů co je stále drží na úrovni čtyřek s odřenýma ušima), nebo si prostě zazáří v září (možný případ mé osůbky, vzhledem k tomu že dobrá téma slohovek se jaksi vyčerpala už letos). Ale nikdo se úplně netřese strachy. Nikdo nešílí.

Možná je taky uklidňuje fakt, že nemáme povinnou maturitu z matematiky. Upřímně, já stále nevím, jak se k té mám stavět. Na jednu stranu na technických školách (kde studenti pak míří na školy jako ČVUT) mi přijde jako samozřejmost, že by měla být (ale neměl by se na její úkor zapomínat cizí jazyk), ale nedokážu si představit, jak z ní budou maturovat někteří gympláci. Jistě, jsme považování za elitu národa, která má mít všeobecný přehled, a to je podle mě v pořádku (i když se občas čertím nad tím, jak "humáčům" odpadne příští rok chemie, fyzika a biologie, ale my stále budeme mít dvě občanky týdně). Ale ne každý má pro matematiku vlohy, ale může mít třeba cit pro jazyky. Věřte nevěřte, nebude to letos poprvé, co na naší škole někdo bude maturovat ze tří jazyků (čeština, angličtina, ruština/němčina) a jednoho odborného předmětu (typicky zemák nebo občanka, které k jazykům patří). A znamená to snad, že to jsou lidé bez všeobecného přehledu, když jejich cit pro jazykové umění nebo třeba lidskou psychiku je silnější než logické myšlení? Neustále se nás snaží kategorizovat podle toho, jaká čísla ve škole dostáváme, ale to přece vůbec neznamená, jací jsme lidé. A teď k tomu chtějí přidat povinnou maturitu z matematiky, která může poslat k lopatě ty, kteří mohli být znamenitými v psychologii nebo třeba v mezinárodním obchodu. Že je humanitních lidí až moc? Možná ano. Ale máte pocit, že ti, kteří by šli na humanitní předměty rázem přejdou na technické školy jenom proto, že jim vnutíme povinnou zkoušku z něčeho, pro co prostě nemají vlohy? NE. To je ten zásadní problém. Buď neodmaturují vůbec, nebo s odřenýma ušima. Pokud to nezvládnou, ztratíme možnost mít i ty "humáče", kteří ať už by jich bylo sebevíce, stále mají možnost naši společnost posunout dopředu. Pokud s odřenýma ušima - hádejte co? Stejně si půjdou na své humanitní vysoké školy a o maturitě z matematiky budou dál hlásat jako o povinném zlu. Výsledek? Ještě horší situace než máme dnes.

Možná by raději stálo za to vymyslet, jak umožnit naprosté většině lidí, aby dělali to, pro co mají přirozené vlohy a nadání, než abychom je nutili dělat něco, co jim stejně nepůjde. Protože jediný možný následek je, že jim vezmeme elán či dokonce možnost pro to, v čem by mohli být opravdu dobří.